...EĞİTİME ÖENM VERENLER İÇİN...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

...EĞİTİME ÖENM VERENLER İÇİN...

HERKEZ EĞİTİM İÇİN EĞİTİM HAKKI İÇİN BURADA BULUŞSUN

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Öğrenme Ortamında Saygı Görme Hakkı

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin

Öğrenme Ortamında Saygı Görme Hakkı Empty
MesajKonu: Öğrenme Ortamında Saygı Görme Hakkı   Öğrenme Ortamında Saygı Görme Hakkı Icon_minitimeÇarş. Mayıs 13, 2009 6:03 pm

Çocuğun, öğrenme ortamında kimliğine ve onuruna tam saygı gösterilmesi sağlanmalıdır. Öğretim programları, ders kitapları veya okul ortamındaki deneyimlerin, çocuğu kimliğinden dolayı dışlayıcı olmaması, her türlü ayrımcılığın yasaklanması şarttır. Çocukların farklı kimlikleri, özellikleri ve görüşlerini bir zenginlik olarak görmesi teşvik edilmelidir.

Okullarda, çocuğun düşüncesini özgürce açıklama hakkı, kendisini ilgilendiren her konuda görüşlerini ifade etme hakkını ve bu görüşlerin dikkate alınmasını talep hakkı vardır. Bu haklar, çocuğun eğitim ortam ve süreçlerine katılım hakkının ana unsurlarını oluşturur.
Disiplin cezaları ve güvenlik önlemleri kesinlikle fiziksel veya duygusal şiddet içermemeli, çocuğun onurunu zedeleyici nitelikte olmamalıdır. Okul ortamında çocuğun şiddet ve istismardan korunma hakkının gerçekleşmesi için gerekli tüm önlemler alınmalıdır.
http://benimegitimim.benimforum.org

Öğrenme Ortamında Saygı Görme Hakkı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Eğitim Hakkı
» Eğitime Erişim Hakkı
» Kaliteli Eğitim Hakkı
» Yaşama ve Gelişme Hakkı
» TEMEL İNSAN HAKKI