...EĞİTİME ÖENM VERENLER İÇİN...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

...EĞİTİME ÖENM VERENLER İÇİN...

HERKEZ EĞİTİM İÇİN EĞİTİM HAKKI İÇİN BURADA BULUŞSUN

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Eğitim Hakkı

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin

Eğitim Hakkı Empty
MesajKonu: Eğitim Hakkı   Eğitim Hakkı Icon_minitimeÇarş. Mayıs 13, 2009 5:58 pm

Hak, bireyin bir şeyi yapma ve başkalarından bir şey yapmalarını isteme yetkisidir. Bu yetkinin dayanağı hukuktur.

İnsan hakları özgürlük adalet ve barışın temel taşıdır. İnsanların onurlu bir yaşam sürmelerinin olmazsa olmazıdır. İnsan haklarının temel dayanağı, 1948 yılında ilan edilen İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi ile 1948’den bugüne kabul edilen uluslararası sözleşmeler ve ülkelerin anayasalarıdır.
Eğitim hakkı, temel bir insan hakkı olmasının yanı sıra diğer insan haklarının gerçekleşmesi için bir ön koşuldur. Eğitim hakkının sağlanması, bireylerin diğer insan haklarından yararlanmalarını ve haklarını korumalarını mümkün kılar.

Eğitim hakkı, eğitime erişim, kaliteli eğitim ve öğrenme ortamında saygı görme haklarının tamamını kapsar. Eğitim hakkı, okul kapısından atılan adımla başlar ancak eğitim hakkının sağlanması için tüm insan haklarının öğrenme ortamında sağlanması gerekir. Çünkü “çocuklar salt okul kapısında girdiler diye insan haklarını yitirmezler” (BM Çocuk Hakları Komitesi Genel Yorum I).

Eğitime erişim hakkı, kaliteli eğitim hakkı ve öğrenme ortamında saygı görme haklarının devlet tarafından herkes için hemen bugün sağlanması beklenemez. Ancak devlet, eğitim hakkıyla ilgili yükümlülüklerini bilerek, mümkün olan en yüksek çabayı göstermeli ve aşamalı olarak eğitim hakkını en kısa sürede, herkes için sağlamalıdır. Eğitim hakkını aşamalı olarak sağlarken temel ilke eşitliktir. Bu nedenle, toplumda eğitim hakkı yaygın olarak ihlal edilen engelli bireyler, kadınlar, göçmenler ve yerinden edilmiş kişiler gibi gruplara öncelik verilmesi şarttır.
http://benimegitimim.benimforum.org

Eğitim Hakkı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Kaliteli Eğitim Hakkı
» Eğitime Erişim Hakkı
» Yaşama ve Gelişme Hakkı
» TEMEL İNSAN HAKKI
» Öğrenme Ortamında Saygı Görme Hakkı