...EĞİTİME ÖENM VERENLER İÇİN...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

...EĞİTİME ÖENM VERENLER İÇİN...

HERKEZ EĞİTİM İÇİN EĞİTİM HAKKI İÇİN BURADA BULUŞSUN

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Kaliteli Eğitim Hakkı

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin

Kaliteli Eğitim Hakkı Empty
MesajKonu: Kaliteli Eğitim Hakkı   Kaliteli Eğitim Hakkı Icon_minitimeÇarş. Mayıs 13, 2009 6:00 pm

Eğitim hakkı, bireylerin çocukluk ve ötesinde farklı kademelerde ve türde eğitime erişimleri ile sınırlı değildir. Erişilen eğitimin niteliği de eğitim hakkının vazgeçilmez bir bileşenidir.
İlköğretim okulları özelinde bakıldığında, öğretim programları ve öğrenme süreçleri çocuk hakları temelinde oluşturulmalıdır. Çocuğun bireysel özelliklerine ve ihtiyaçlarına uygun olmalı, çocuğun yaşama ve gelişme hakkının gerçekleşmesini desteklemelidir. Öğretim programları ve öğrenme süreçleri, çocuğun dinlenme, boş zamanını değerlendirme ve oyun hakkını ihlal etmemelidir.

Öğretim programlarının amaçları ve öğrenme süreçlerinin yöntemleri, insan hakları ve özgürlüklere saygıyı güçlendirici, bireylerin topluma aktif yurttaş olarak katılmalarını destekleyici, bireyler ve toplumlar arasında anlayış, dostluk ve hoşgörüyü teşvik edici olmalıdır.
Öğretmenlerin bu nitelikteki öğretim programları ve öğrenme süreçlerini uygulayabilmeleri için gerekli donanıma ve uygun koşullara sahip olmaları sağlanmalıdır.

Öğrenme ortamı çocuk dostu, sağlıklı ve güvenli olmalıdır. Öğrenme ortamında, çocuğun sağlık hakkı ile dinlenme ve oyun hakkının sağlanması için gerekli fiziksel koşullar oluşturulmalı, etkili tedbirler alınmalıdır.
http://benimegitimim.benimforum.org

Kaliteli Eğitim Hakkı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Eğitim Hakkı
» Yaşama ve Gelişme Hakkı
» TEMEL İNSAN HAKKI
» Eğitime Erişim Hakkı
» Öğrenme Ortamında Saygı Görme Hakkı